Sala sportowa Ochota

Obiekty sportowe
Hala sportowa przy XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja to obiekt, na który warszawiacy czekali bardzo długo. Zlokalizowana w zabytkowym, przedwojennym budynku szkoła, potrzebowała nowoczesnej sali gimnastycznej, odpowiedniej do lekcji wychowania fizycznego oraz sportowych zajęć pozalekcyjnych.

Projekt oparto na pierwotnej idei płynnej, dynamicznej formy, którą uzyskano za pomocą konstrukcji stalowej pokrytej płytami z blachy tytanowo-cynkowej. Architekci zaprojektowali dodatkowo podziemny łącznik hali sportowej ze szkołą, a także przestronną klatkę schodową, z której od środka widać wygięty dach budynku. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 2000 mkw.


Nowoczesny obiekt został zaprojektowany z poszanowaniem środowiska oraz wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań. W projekcie uwzględniono obecny na działce starodrzew. Dodatkowo, budynek będzie energooszczędny, a do jego ogrzania zostaną wykorzystane nowoczesne, proekologiczne i ekonomiczne pompy ciepła.

Uczniowie będą mogli korzystać z pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, boisk do siatkówki i koszykówki oraz sali fitness. Hala sportowa będzie wyposażona w funkcjonalną infrastrukturę: szatnie z prysznicami, toalety i pomieszczenia dla nauczycieli oraz trenerów.

Projekt budynku powstał w całości w nowoczesnej technologii BIM, czyli modelowania informacji o budynku. Stworzono kompleksowy, precyzyjny model obiektu oraz wszystkich instalacji, aby ułatwić proces projektowania i wykonawstwa.

Inga Rolek, Główny Architekt

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Lokalizacja: ul. Grójecka 93, 02-021 Warszawa

Funkcja: Hala sportowa wraz z zapleczem socjalnym

Zakres prac: Dokumentacja pełnobranżowa

Powierzchnia: 2500m2

Data realizacji: 2016

Ludzie projektu

Inga Rolek

Jan Krzysztof Nikisch

Hubert Maciejewski

Monika Kamińska

Marcin Gatniejewski

Mariusz Sanewski