Kamienica Zielona Perła

Powierzchnia zabudowy1045 m2
Powierzchnia użytkowa podstawowa4241 m2
Powierzchnia użytkowa pomocnicza195 m2
Powierzchnia ruchu542 m2
MiastoPoznań
Rok powstania projektu 2018

Kamienica Zielona Perła

Kamienica Zielona Perła to inwestycja dotycząca przebudowy i modernizacji historycznego obiektu zlokalizowanego w centrum poznańskiej dzielnicy Św. Łazarz u zbiegu ul. Matejki i Niegolewskich. Budynek pierwotnie zaprojektowany w 1906 roku w stylu secesyjnym przez architekta Paula Pitta stał się swoistym wyzwaniem dotyczącym odzwierciedlenia dawnej tkanki architektonicznej we współczesnym wyrazie.

Szczegółowy zakres projektu zakłada nadbudowę, rozbudowę i przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku poprzez przywrócenie zaniechanej funkcji mieszkalno-usługowej. W przeważającej części pięciokondygnacyjny obiekt z nieużytkowym poddaszem. W części frontowej od ul. Matejki przewidziano dodatkową kondygnację z częścią poddasza przekształconą na cele użytkowe. Kamienica zbudowana na planie zbliżonym do litery C, którego skrzydła boczne łączą się z częścią frontową pod kątem zbliżonym do kąta prostego.

Stonowana kolorystyka elewacji w odcieniach beżu oraz zastosowanie drewnianych okien i zdobionych balustrad wzorowanych na pierwotnych służy celowemu wpisaniu obiektu w otaczające sąsiedztwo, którego bazą wyjściową jest przedwojenny układ architektoniczno-urbanistyczny. Historycznego charakteru dopełnia wykorzystanie licznej sztukaterii odtworzonej według pierwowzoru, szczególnie widocznej we wnętrzach klatek schodowych.

Cel inwestycji w oczywisty sposób określił kierunek działań projektowych – zachowanie historycznego wyrazu architektonicznego wraz z organizacją komfortowych przestrzeni mieszkalnych i usługowych. Uzupełnieniem powyższych jest patio na wewnętrznym dziedzińcu dostępnym ze wszystkich klatek schodowych. Wygospodarowana przestrzeń dla wszystkich mieszkańców została wzbogacona zorganizowaną zielenią oraz miejscem do wypoczynku poprzez zlokalizowanie kilku ławek.