Biblioteka Raczyńskich

Obiekty kulturalno-oświatowe
Budynek Biblioteki Raczyńskich został wzniesiony przez hr. Edwarda Raczyńskiego w latach 1822-1829, najprawdopodobniej według projektu działających w Rzymie architektów: Charles’a Perciera i Pierre’a-François-Leonarda Fontaine’a. Kompozycja okazałej fasady nawiązuje do wschodniej ściany Luwru i stanowi ważny akcent kompozycji urbanistycznej placu, zamykający od wschodu jego północną pierzeję.

Prace konserwatorskie obejmowały odnowienie frontowej elewacji, attyki kamiennej, kolumn żeliwnych oraz sztukaterii loggi zabytkowego budynku Biblioteki od strony pl. Wolności.


Prace zakładały także demontaż całej attyki kamiennej dachu, a następnie przewiezienie jej do hali i renowacja z częściową rekonstrukcją, której dokonali konserwatorzy i dyplomowani sztukatorzy. Dużym wyzwaniem wykonawczym okazało się powtórne posadowienie i montaż attyki ponieważ niektóre z elementów ważyły ponad 500 kg.

Prace obejmowały również gruntowny remont kolumn znajdujących się na głównej fasadzie. Mało powszechnym jest fakt, iż kolumny wykonane zastały w technice żeliwnej, stąd też dobór technik rewitalizacyjnych musiał być odpowiednio uzgodniony przez zespół wykonawczy DEMIURG.

W porozumieniu z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków przed realizacją wykonaliśmy dodatkowe badania stratygraficzne mające na celu ustalenie i określenie chronologii występujących nawarstwień historycznych. To dzięki nim uzyskaliśmy pełną wiedzę na temat pierwotnej technologii wykonania i oryginalnej kolorystyki elewacji.

Radosław Piechnik, Kierownik projektu

Inwestor: Biblioteka Raczyńskich

Lokalizacja: Poznań, pl. Wolności 19

Funkcja: Użyteczności publicznej, Biblioteka

Zakres prac: Generalny Wykonawca

Autorzy projektu: INNOVI Jóźwiak, Kaczmarek sp. j.

Data realizacji: 2012

Ludzie projektu

Mikołaj Jankowski

Radosław Piechnik

Natalia Kazubek