Kościół w Chludowie

Obiekty użyteczności publicznej
Świątynia zbudowana z drewna modrzewiowego, na planie krzyża, zorientowana na wschód, jest dzisiaj najcenniejszym zabytkiem i świadkiem pradawnych dziejów Chludowa. Otrzymała wystrój barokowy typowy w XVIII w. W kościele jednak znajdują się przedmioty kultu datujące się na okres wcześniejszy. Wśród nich jest obraz namalowany w 1548 r. na lipowej desce, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, ze świętymi Wojciechem i Mikołajem. Obraz ocalał z pożaru i jest symbolicznym łącznikiem dziejów.

Zakres prac obejmował rozebranie całego pokrycia z dachówki karpiówki oraz demontaż wszystkich obróbek blacharskich wraz z rynnami i rurami spustowymi. Wykonano nowe pokrycie z dachówki ceramicznej wraz z częściową naprawą elementów konstrukcji drewnianych.


Praca przy XVII-wiecznym kościele jest nie lada wyzwaniem dla każdego wykonawcy. Trudności występują począwszy od umiejętnego rozstawienia rusztowań aż po zabezpieczanie rozebranych fragmentów dachu przed wiatrem i deszczem.

Prace były prowadzone na czynnym obiekcie, w związku z czym na każdym etapie prac zabezpieczano teren w sposób,  który umożliwiał uczestniczenie parafian w nabożeństwach i liturgii.

Cały proces rewitalizacji dachówki odbywał się pod nadzorem inspektora Powiatowego Konserwatora Zabytków. Nie tylko użyte w remoncie produkty, ale także technika prac była kontrolowana. Jeden z wymogów konserwatorskich obligował wykonawcę do zastosowania tradycyjnej-starej techniki kładzenia dachówki.

Inwestor: Parafia Rzymsko-Katolicka w Chludowie

Lokalizacja: Chludowo

Funkcja: Sakralna, Kościół

Zakres prac: Remont pokrycia dachowego

Powierzchnia dachu 390 m2

Kubatura: 1870 m3

Projekt: ESPLAN Sp. z o.o. / Jakub Sieiński

Ludzie projektu

Mikołaj Jankowski

Marek Skibiński