Hotel w Nepalu

Konstrukcje
Niezwykły obiekt hotelowy położony jest w Nepalu w pobliżu miasta Pokhara. Jest to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Piękno okolicznej natury, wykorzystanie rozwiązań ekologicznych, bogata oferta możliwości spędzenia wolnego czasu to tylko jedne z wielu atutów tego miejsca.

Ideą było stworzenie obiektu wypoczynkowego przy równoczesnym zintegrowaniu go z lokalnymi warunkami środowiska. Dla inwestora bardzo ważne były również kwestie ekologii. Wszystkie materiały od drewnianych elementów konstrukcyjnych po płócienne dachy zostały wykonane z materiałów naturalnych.


Na bazie sporządzonej dokumentacji inwestor z powodzeniem zrealizował założenie inwestycyjne poczynając od prefabrykacji elementów budynków na terenie Polski, poprzez transport na teren inwestycji, po scalenie elementów na placu budowy. Realizacja powstała w odległości ponad 5000 kilometrów od miejsca powstania projektu.

Biorąc pod uwagę powyższe, całość zaprojektowano w konstrukcji drewnianej, szkieletowej. Oprócz stosunkowo niewielkiego ciężaru drewnianych elementów konstrukcyjnych zdecydowano się na wybór drewna z uwagi na jego dużą odporność na trudne warunki klimatyczne panujące w miejscu inwestycji. W trudnych, górskich warunkach powstał obiekt o łącznej powierzchni przekraczającej 1400 m2.

Lokalizacja, w której realizowano projekt dostarczyła projektantom wiele wyzwań. Spore nachylenie terenu w miejscu posadowienia budynków oraz ograniczenia logistyczne wynikające z faktu braku dróg utwardzonych, musiały być uwzględniane przy każdej podejmowanej decyzji projektowej. Elementy konstrukcji zostały dostarczone transportem lotniczym i zostały tak zaprojektowane by z łatwością można je było przewieźć na miejsce budowy.

„Specyfika projektu polegała na opracowaniu dokumentacji w Polsce, w oparciu o materiały przekazywane przez inwestora oraz o uzgodnienia dotyczące realizacji wyłącznie poprzez elektroniczne środki łączności. Na bazie sporządzonej przez nas dokumentacji inwestor z powodzeniem zrealizował założenie inwestycyjne. Możliwość udziału w tej realizacji była okazją do zdobycia wyjątkowego doświadczenia.”

Hubert Maciejewski, Główny konstruktor DEMIURGa

Inwestor: The Pavilions Hotels & Resorts

Lokalizacja: Pokhara, Nepal

Zakres: Projekt wykonawczy

Funkcja: hotelowa

Powierzchnia: 1400m2

Data realizacji: 2013

Ludzie projektu

Łukasz Klekotko

Rafał Kotlarz

Hubert Maciejewski