Strażnica Żnin

Konstrukcje
Obiekty wykorzystywane w codziennej pracy służb mundurowych powinny być nowoczesne, funkcjonalne i ułatwiać szybkie reagowanie w nagłych przypadkach. Przykładem takiego obiektu jest siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.

Jednostka ratowniczo-gaśnicza powstała przy ul. Dąbrowskiego w Żninie. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni blisko 3000 mkw. składa się z części administracyjnej z salą szkoleniową oraz pomieszczeniami dla załogi: szatnią, sypialnią, kuchnią i toaletami z prysznicami. Wewnątrz nie zabrakło miejsca na pomieszczenia treningowe, które wspólnie z zaprojektowaną na terenie inwestycji ścianą wspinaczkową, stanowią doskonałe zaplecze do ćwiczeń pożarniczych.


Budynek wyposażono w boksy garażowe, mieszczące 12 pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Obiekt, spośród innych tego typu realizacji, wyróżnia lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, przystosowane do obsługi lądowań nocnych. Zostało ono zlokalizowane na dachu komendy.

Konstrukcja została wsparta na żelbetowych ścianach budynku. Lądowisko zaprojektowano do przeniesienia obciążeń od śmigłowca o masie do 5,7 t. W celu uniknięcia przeniesienia na budynek drgań towarzyszących lądowaniu śmigłowca, oparcie zrealizowano na 26 łożyskach podporowych, wykorzystywanych między innymi w mostownictwie. W grubości płyty żelbetowej przewidziano instalacje podgrzewające, zabezpieczające jej powierzchnię przed oblodzeniem.

Mamy nadzieję, że nowoczesny obiekt oddany do dyspozycji strażaków chociaż częściowo ułatwia pokonywanie wyzwań, z jakimi codziennie muszą się mierzyć w ramach swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Łukasz Klekotko, Prezes Zarządu

Inwestor: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie

Lokalizacja: Żnin

Funkcja: Użyteczności publicznej

Zakres prac: Projekt konstrukcji i projekty branżowe

Powierzchnia: 2800 m2

Data realizacji: 2013

Współpraca: Waldemar Kajoch

Ludzie projektu

Mikołaj Jankowski