Zielona Perła

Obiekty mieszkaniowe
Kamienica Zielona Perła to inwestycja przebudowy i modernizacji historycznego obiektu zlokalizowanego w centrum poznańskiej dzielnicy Św. Łazarza, u zbiegu ul. Matejki i Niegolewskich. Budynek pierwotnie zaprojektowany w 1906 roku w stylu secesyjnym przez architekta Paula Pitta, stał się swoistym wyzwaniem dotyczącym odzwierciedlenia dawnej tkanki architektonicznej we współczesnym wyrazie.

Szczegółowy zakres projektu zakłada nadbudowę, rozbudowę i przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku poprzez przywrócenie zaniechanej funkcji mieszkalno-usługowej.


W części frontowej od ul. Matejki przewidziano dodatkową kondygnację z częścią poddasza przekształconą na cele użytkowe. Kamienica zbudowana jest na planie zbliżonym do litery C, którego skrzydła boczne łączą się z częścią frontową pod kątem zbliżonym do kąta prostego.

Cel inwestycji w oczywisty sposób określił kierunek działań projektowych – zachowanie historycznego wyrazu architektonicznego wraz z organizacją komfortowych przestrzeni mieszkalnych i usługowych. Uzupełnieniem powyższych jest patio na wewnętrznym dziedzińcu dostępne ze wszystkich klatek schodowych. Wygospodarowana przestrzeń dla mieszkańców została wzbogacona zorganizowaną zielenią oraz miejscem do wypoczynku poprzez zlokalizowanie kilku ławek.

Stonowana kolorystyka elewacji w odcieniach beżu oraz zastosowanie drewnianych okien i zdobionych balustrad wzorowanych na pierwotnych służy celowemu wpisaniu obiektu w otaczające sąsiedztwo, którego bazą wyjściową jest przedwojenny układ architektoniczno-urbanistyczny. Historycznego charakteru dopełnia wykorzystanie licznej sztukaterii odtworzonej według pierwowzoru, szczególnie widocznej we wnętrzach klatek schodowych.

Inga Rolek, Główny Architekt

Inwestor: Kruk S.A.

Lokalizacja: Poznań

Funkcja: Mieszkalno-Usługowa

Zakres prac: Dokumentacja pełnobranżowa

Powierzchnia: 4 500 m2

Data realizacji: 2018

Ludzie projektu

Łukasz Klekotko

Piotr Mańko

Inga Rolek

Jan Krzysztof Nikisch

Hubert Maciejewski

Ilona Szarwińska

Monika Kamińska

Marcin Gatniejewski

Mariusz Sanewski

Dominika Szymanowska