Sala Liceum 7

Obiekty sportowe
Sala sportowa przylega bezpośrednio do zabytkowego VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, w samym centrum parkowej dzielnicy Ochota. Status zabytku z początku XX wieku był dla użytkownika bardzo ważny, więc w koncepcji skupiono się na stworzeniu architektury nowoczesnej, nie udającej w żaden sposób historycznej tkanki, ale nie dominującej swoją formą nad szkołą.

Budynek o prostych rytmicznych elewacjach bez dodatkowych detali, typowy dla funkcjonalizmu, połączono z dwuwarstwową elewacją sali sportowej, ze szkła oraz stali. Obiekt planowany był w prostej formie, składającej się z addycyjnych brył prostopadłościennych. W możliwie największym stopniu zmniejszono wysokość oraz gabaryty obiektu w części nadziemnej, ograniczając przesłanianie oraz przeciwdziałając dominacji obiektu nad okoliczną zabytkową zabudową.


Fasadę budynku zaprojektowano jako nowoczesną, ale o widocznej rytmice, harmonijnie wpasowującej się w okoliczną architekturę. Płyta główna sali to powierzchnia o wymiarze 950 mkw. W sali znajdują się pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, halowej piłki nożnej. Dzięki specjalnym kurtynom istnieje możliwość podzielenia sali na 3 sektory do gry.

Na poziomie -1 znajdują się trzy sale fitness, każda o powierzchni 120 mkw. Projektując ten poziom uwzględniono potrzebę ewentualnego połączenia przestrzeni sali fitness, stąd zastosowano ruchome ścianki działowe, po których rozbiórce jest możliwość otrzymania jednej dużej sali o powierzchni 360 mkw. Dodatkowo na poziomie +1 znajduje się kameralna sala konferencyjna o powierzchni 40 mkw. Obiekt łącznie posiada 10 szatni (5 szatni damskich i 5 męskich) rozmieszczonych na dwóch poziomach (parter oraz poziom -1). Hala jest w pełni klimatyzowana oraz wentylowana.

Do dyspozycji wynajmujących jest udostępniony parking przed halą na 26 stanowisk. Trybuna główna na poziomie +1 może pomieścić 200 osób, a trybuna przy płycie głównej do 100.

Rytm pionowej, współczesnej kolumnady rozrzedza się w kierunku otwartego terenu rekreacyjnego, a zagęszcza od strony istniejącej zabudowy. Mimo wielkich gabarytów obiektu, mieszczącego pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej oraz trybuny, zastosowane materiały, światłocień oraz gradacja transparentności na elewacji dają wrażenie lekkości.

Inga Rolek, Główny Architekt

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Lokalizacja: Dzielnica Ochota, ul. Wawelska 46, 02-021 Warszawa

Funkcja: Hala sportowa wraz z zapleczem socjalnym

Zakres prac: Dokumentacja pełnobranżowa

Powierzchnia: 2505m2

Data realizacji: 2017


Ludzie projektu

Inga Rolek

Hubert Maciejewski

Rafał Murat

Monika Kamińska