Sąd w Gnieźnie

Wnętrza
Gmach zabytkowego, XIX-wiecznego Sądu Ziemskiego i Okręgowego przy ulicy Franciszkańskiej w Gnieźnie, to efekt prac dwóch znakomitych berlińskich architektów – Hermanna i Schulze’go. Ich praca została poddana współczesnej rewitalizacji, której głównym założeniem było poszanowanie wyjątkowej historii tego miejsca.

Architektoniczną perłą tego budynku jest zabytkowa sala sądowa, znajdująca się na drugim piętrze. Po wnikliwych analizach archiwalnych i konsultacjach historycznych, przywrócono jej oryginalny kształt z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odtworzono między innymi ornamenty malowane na ścianach, co było odpowiednio poprzedzone badaniami konserwatorskimi.


Gruntowny remont obiektu obejmował rewitalizację zabytkowych wnętrz oraz wykonanie projektu mebli, w które miała być wyposażona sala główna rozpraw. Wszystkie interwencje były przeprowadzone z dużym poszanowaniem zabytkowej tkanki tego miejsca.

Obiekt jest podpiwniczony. Posiada parter, dwa piętra oraz poddasze i dach wielospadowy w konstrukcji drewnianej.

Ze względu na charakter prac, wszystkie ustalenia projektantów oraz wykonawcy były prowadzone pod ścisłym nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Na istniejącym stropie kasetonowym, który wykonany został z drewna sosnowego, odnowiono historyczne polichromie, które nadają temu miejscu wyjątkowy charakter.

Natalia Kazubek, Wiceprezes Zarządu

W 2016 roku w ramach ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany, gmach Sądu Rejonowego w Gnieźnie otrzymał wyróżnienie za udaną rewitalizację. Konkurs zorganizowany był przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Inwestor: Sąd Rejonowy w Gnieźnie

Lokalizacja: Gniezno

Funkcja: Użyteczność publiczna – sąd

Zakres: Dokumentacja pełnobranżowa

Powierzchnia: 1915 m2

Data realizacji: 2012-2014

Współpraca: Joanna Skrzypczak

Ludzie projektu

Natalia Kazubek

Mikołaj Jankowski