Urząd Miasta Poznania

Wnętrza
Urząd Miasta mieści się w zespole poklasztornym, przy placu Kolegiackim w Poznaniu. W przeszłości była to jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni Rzeczypospolitej Obojga Narodów, protoplasta UAM w Poznaniu. W okresie międzywojennym, podobnie jak po zakończeniu działań wojennych, budynek stanowił siedzibę Urzędu Wojewódzkiego, natomiast od 1962 roku pełni funkcję siedziby Urzędu Miasta Poznania.

Budynek to trzypiętrowy gmach w kształcie podkowy otaczający wewnętrzny dziedziniec, który od strony północnej zamyka jednopiętrowe skrzydło z barokową wieżą bramą od ulicy Koziej. Różowa elewacja podzielona jest przez liczne białe pilastry oraz gzymsy.


Prace projektowe obejmowały przygotowanie specjalistycznego programu konserwatorskiego oraz projektu remontu wnętrz. Zgodnie ze zleceniem inwestora na początku przeprowadzono badania sondażowo-odkrywkowe mające na celu ustalenie pierwotnej kolorystyki oraz techniki wykonania wnętrz budynku. W trakcie prowadzonych prac ustalono technologie oraz pierwotną kolorystykę pomieszczeń.

Po wykonaniu projektu DEMIURG był odpowiedzialny za generalne wykonawstwo realizacji. Zabytkowe klatki schodowe przeszły znaczną rewitalizację. Naszą uwagę skierowaliśmy na doczyszczanie elementów metalowych dekoracyjnej balustrady. Użyto specjalistycznej metody chemicznej z użyciem odpowiednio dobranych past na bazie chlorku metylu.

Wszystkie pomieszczenia zostały poddane gruntownej rewitalizacji. Zaprojektowano nowe instalacje oraz wymieniono oświetlenie, które przewidziano w sufitach podwieszanych. Wszystkie interwencje zostały wykonane po konsultacjach z konserwatorem, z pełnym poszanowaniem historii tego wyjątkowego miejsca.

Inwestor: Urząd Miasta Poznania

Lokalizacja: Poznań

Funkcja: Użyteczność publiczna – urząd

Zakres: Dokumentacja pełnobranżowa i Generalne Wykonawstwo

Data realizacji: 2014

Ludzie projektu

Natalia Kazubek

Jan Krzysztof Nikisch

Radosław Piechnik

Mikołaj Jankowski