Rezerwat został otworzony w czerwcu 2012 roku. Powierzchnia terenu wynosi 1002 mkw. Budynek został zaprojektowany w stylu neomodernistycznym a jego przestrzeń ekspozycyjna wynosi 631 mkw. Ekspozycja stała została wyposażona w multimedialne kioski i projektory holograficzne i zapoznaje widzów z zabudową Ostrowa Tumskiego z X wieku. Początek ekspozycji stanowi sala kinowa w której odbywa się projekcja filmu o początkach Poznania. Następnie goście przechodzą się do pomieszczeń wyposażonych w szklane podłogi, pod którymi wyeksponowano wały poznańskiego grodu z początku X wieku oraz fundamenty muru biskupa Jana Lubrańskiego.

Początek ekspozycji stanowi sala kinowa w której odbywa się projekcja filmu o początkach Poznania. Następnie goście przechodzą się do pomieszczeń wyposażonych w szklane podłogi, pod którymi wyeksponowano wały poznańskiego grodu z początku X wieku oraz fundamenty muru biskupa Jana Lubrańskiego.

Całość infrastruktury ma na celu zapewnić bezpośredni kontakt zwiedzających z historią początków państwa polskiego i najstarszą zabudową grodową. Oprócz wystawy stałej obiekt został wyposażony w powierzchnie ekspozycyjne do organizacji wystaw czasowych. Przy zachodniej ścianie zlokalizowany został niewielki ogród z ławkami.

Budynek został posadowiony bardzo głęboko na specjalistycznych palach ze względu na bardzo trudne warunki gruntowe związane z ekspozycją reliktów historycznej zabudowy. Obiekt został zaprojektowany i wykonany w konstrukcji żelbetowej. Na elewacji znajdziemy elementy płyt żelbetowych, cegły ceramicznej oraz nowoczesnych przeszkleń.

Inwestor: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Lokalizacja: Poznań
Funkcja: Kulturalno-oświatowa, Muzeum
Projekt: TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak
Wykonawca: JACK-BUD POLSKA Sp. z o.o. Sp. k.
Zakres prac: Nadzór inwestorski
Data realizacji: 2012