Rezerwat Archeologiczny

Obiekty kulturalno-oświatowe
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci jest zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3. Stała ekspozycja ukazuje odwiedzającym pamiątki początków państwa polskiego i miasta Poznania. Cała infrastruktura jest oddziałem poznańskiego Muzeum Archeologicznego.

Rezerwat został otworzony w czerwcu 2012 roku. Powierzchnia terenu wynosi 1002 mkw. Budynek został zaprojektowany w stylu neomodernistycznym a jego przestrzeń ekspozycyjna wynosi 631 mkw. Ekspozycja stała została wyposażona w multimedialne kioski i projektory holograficzne i zapoznaje widzów z zabudową Ostrowa Tumskiego z X wieku. Początek ekspozycji stanowi sala kinowa w której odbywa się projekcja filmu o początkach Poznania. Następnie goście przechodzą się do pomieszczeń wyposażonych w szklane podłogi, pod którymi wyeksponowano wały poznańskiego grodu z początku X wieku oraz fundamenty muru biskupa Jana Lubrańskiego.


Początek ekspozycji stanowi sala kinowa w której odbywa się projekcja filmu o początkach Poznania. Następnie goście przechodzą się do pomieszczeń wyposażonych w szklane podłogi, pod którymi wyeksponowano wały poznańskiego grodu z początku X wieku oraz fundamenty muru biskupa Jana Lubrańskiego.

Całość infrastruktury ma na celu zapewnić bezpośredni kontakt zwiedzających z historią początków państwa polskiego i najstarszą zabudową grodową. Oprócz wystawy stałej obiekt został wyposażony w powierzchnie ekspozycyjne do organizacji wystaw czasowych. Przy zachodniej ścianie zlokalizowany został niewielki ogród z ławkami.

Budynek został posadowiony bardzo głęboko na specjalistycznych palach ze względu na bardzo trudne warunki gruntowe związane z ekspozycją reliktów historycznej zabudowy. Obiekt został zaprojektowany i wykonany w konstrukcji żelbetowej. Na elewacji znajdziemy elementy płyt żelbetowych, cegły ceramicznej oraz nowoczesnych przeszkleń.

Inwestor: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Lokalizacja: Poznań

Funkcja: Kulturalno-oświatowa, Muzeum

Projekt: TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak

Wykonawca: JACK-BUD POLSKA Sp. z o.o. Sp. k.

Zakres prac: Nadzór inwestorski

Data realizacji: 2012

Ludzie projektu

Mikołaj Jankowski

Bartosz Kaczmarek