Kamienice na rogu Podgórnej i Szkolnej będą tętnić życiem!

Autor: Karolina Kosińska DEMIURG

Zbieg ulic Podgórnej i Szkolnej to jeden z najbardziej popularnych miejsc Poznania. To stąd dotrzemy w centralne punkty miasta takie jak Stary Rynek, Plac Wolności czy ul. Półwiejska. Od dłuższego czasu ulica Podgórna nie zachęcała swoim wyglądem do przebywania w tym miejscu, jednak ma się to zmienić.

Zniszczona kamienica przy ul. Podgórnej 11 i Podgórnej 13 ma zostać poddana gruntownej przebudowie, a w jej miejscu powstanie luksusowa Kamienica Wiedeńska.

Inwestor –  DS New Venture pochodzi z Poznania, dlatego mocno zależy mu, aby tchnąć z powrotem ducha w zaniedbaną część miasta. W odnowionej kamienicy mają znaleźć się lokale mieszkalne, a także kilka lokali gastronomicznych, które znajdą się na parterze budynku. Część restauracyjna ma mieć charakter food halli, gdzie w jednym miejscu znajdzie się kilka lokali gastronomicznych, w których pojawią się kuchnie z całego świata. Wchodząc do restauracji, będzie można korzystać również z ogrodu, który powstanie na dziedzińcu kamienicy. Cała przestrzeń będzie otwarta dla mieszkańców zarówno kamienicy, jak i wszystkich poznaniaków. Miejsce ma tętnić życiem, a część restauracyjna będzie wychodziła na ulicę, zachęcając do odwiedzenia tej szczególnej części Poznana. Powyżej, powstanie część mieszkalna starannie zaprojektowana i wykończona z dbałością o każdy detal.

Bardzo cieszymy się, że możemy zrobić coś dla Miasta Poznania i dla nas – jego mieszkańców. Przebudowa zniszczonej kamienicy w centrum miasta to duże wyzwanie, ale jesteśmy przekonani, że będzie warto. Chcielibyśmy, aby to miejsce tętniło życiem, a sama okolica odzyskała swój dawny blask. – Waldemar Sikorski, członek Zarządu DS New Venture

Generalnym wykonawcą przebudowy będzie poznańska firma DEMIURG. Jest to firma projektowo-wykonawcza, która zajmuje się głównie przebudowami o skomplikowanym inżyniersko charakterze. DEMIURG prowadzi obecnie kilka kluczowych dla Miasta Poznania inwestycji – przebudowa Galerii Miejskiej Arsenał oraz przebudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Wieniawskiego 21/23 dla Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk – obie w formule zaprojektuj i wybuduj. Będzie to niezwykle trudna i skomplikowana realizacja ze względu na to, że budynek jest już mocno zniszczony. Same prace rozbiórkowe będą trwały prawie rok.

Jak relacjonuje Rafał Kotlarz, Kierownik kontraktu:

Przed DEMIURGiem niezwykle trudne wyzwanie. Zbudujemy całkiem nową przestrzeń w oparciu o zabytkową fasadę. W tym celu  całą ścianę frontową wesprzemy na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji stalowej. Zarówno Inwestorowi, jak i nam bardzo zależy na tym, aby zachować pierwotną formę zabytkowej fasady kamienicy.

DEMIURG porównuje skomplikowanie realizacji do przebudowy Concordii Design na wrocławskiej Wyspie Słodowej.

W realizacji przebudowy kamienicy przy ul. Podgórnej, wykorzystamy na pewno nasze doświadczenie z Concordii Design na wrocławskiej Wyspie Słodowej. W tym miejscu również pozostawiliśmy praktycznie tylko ściany zewnętrzne – cała wewnętrzna konstrukcja podlegała pracom rozbiórkowym i powstawała tak naprawdę od nowa. Było to wielkie wyzwanie dla zespołu DEMIURGA, ale wykonane z największą starannością – budynek zaprojektowany przez znane na całym świecie biuro MVRDV i zrealizowany przez poznańską firmę DEMIURG otrzymał międzynarodową nagrodę Building of the Year 2020 organizowaną przez prestiżową platformę architektoniczną Archdaily.

Piszą o nas:

1. WhiteMAD
2. Gazeta Wyborcza

Galeria