Komenda Policji w Bydgoszczy

Obiekty użyteczności publicznej
Przebudowa obiektów zaplecza technicznego Komendy Policji w Bydgoszczy to przykład inwestycji, który pokazuje, że warto wykorzystać potencjał istniejącego obiektu i zmaksymalizować jego użyteczność. Wszystkie funkcje zostały zachowane, a przestrzeń stała się bardziej nowoczesna i komfortowa dla użytkownika.

Głownym celem prac remontowych było doprowadzenie budynków policji do współczesnych standardów, w zakresie między innymi funkcjonalności energooszczędności i ochrony przeciwpożarowej.


Kompleks obejmuje między innymi wielopoziomowy garaż, stację obsługi technicznej pojazdów policyjnych, magazyny sprzętu mechanicznego i elektronicznego oraz biura. Architekci wykorzystali cały potencjał przestrzeni stwarzając też miejsce na różne innowacje, jak np. ściana treningowa dla jednostki antyterrorystycznej.

Głównym założeniem projektu było zachowanie przemysłowego charakteru obiektu oraz jego poziomej dynamiki. Zastosowane boniowanie nawiązuje do materiału, z którego została wykonana konstrukcja budynku w pierwotnej formie, a kolorystyka wynika z obecnych wytycznych policji. 

Zadaniem postawionym przez Inwestora było doprowadzenie budynków do współczesnych standardów, w zakresie między innymi funkcjonalności energooszczędności i ochrony przeciwpożarowej. Ze swojej strony, jako biuro projektowe, chcieliśmy zachować, podkreślić i wyartykułować potencjał jaki drzemie w przemysłowej architekturze. Okazało się to kapitalnym wyzwaniem, ponieważ obiekty powstały w latach 70tych i kompletnie nie przystawały do współczesnych wymogów.

Krzysztof Kaczmarek, architekt DEMIURG Project

Inwestor: Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy

Lokalizacja: Bydgoszcz, al. Powstańców Wielkopolskich 7

Funkcja: magazynowo- warsztatowo- garażowo-biurowa

Zakres prac: wielobranżowy projekt przebudowy

Powierzchnia: budynek 1: 8500 m2, budynek 2: 3600m2 budynek 3: 590m2, budynek 4: 320m2

Data realizacji: 2020-2021

Ludzie projektu

Krzysztof Kaczmarek

Marlena Szlachetka

Marcin Gatniejewski