Sala sportowa w Warszawie

Nazwa: Sala Liceum nr 7
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Projektant: DEMIURG
Powierzchnia: 2505m2
Data realizacji: 2017
Ludzie projektu: Inga Rolek, Rafał Murat, Hubert Maciejewski, Monika Kamińska
Fotograf: Juliusz Sokołowski

Sala sportowa w Warszawie

Sala sportowa przylega bezpośrednio do zabytkowego VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, w samym centrum parkowej dzielnicy Ochota. Status zabytku z początku XX wieku był dla użytkownika bardzo ważny, więc w koncepcji skupiliśmy się na stworzeniu architektury nowoczesnej, nie udającej w żaden sposób historycznej tkanki, ale nie dominującej swoją formą nad szkołą.

Budynek o prostych rytmicznych elewacjach bez dodatkowych detali, typowy dla funkcjonalizmu, połączyliśmy z dwuwarstwową elewacją sali sportowej ze szkła oraz stali. Obiekt planowany był w prostej formie, składającej się z addycyjnych brył prostopadłościennych. W możliwie największym stopniu zmniejszyliśmy wysokość oraz gabaryty obiektu w części nadziemnej, ograniczając przesłanianie oraz przeciwdziałając dominacji obiektu nad okoliczną zabytkową zabudową.

Fasadę budynku zaprojektowaliśmy jako nowoczesną, ale o widocznej rytmice, harmonijnie wpasowującej się w okoliczną architekturę. Płyta główna sali to powierzchnia o wymiarze 950 mkw. W sali znajdują się pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, halowej piłki nożnej. Dzięki specjalnym kurtynom istnieje możliwość podzielenia sali na trzy sektory do gry.

Na poziomie -1 znajdują się trzy sale fitness, każda o powierzchni 120 mkw. Projektując ten poziom uwzględniono potrzebę ewentualnego połączenia przestrzeni sali fitness, stąd zastosowano ruchome ścianki działowe, po których rozbiórce jest możliwość otrzymania jednej dużej sali o powierzchni 360 mkw. Dodatkowo na poziomie +1 znajduje się kameralna sala konferencyjna o powierzchni 40 mkw. Obiekt łącznie posiada 10 szatni (5 szatni damskich i 5 męskich) rozmieszczonych na dwóch poziomach (parter oraz poziom -1). Hala jest w pełni klimatyzowana oraz wentylowana.

Do dyspozycji wynajmujących jest udostępniony parking przed halą na 26 stanowisk. Trybuna główna na poziomie +1 może pomieścić 200 osób, a trybuna przy płycie głównej do 100.

Rytm pionowej, współczesnej kolumnady rozrzedza się w kierunku otwartego terenu rekreacyjnego, a zagęszcza od strony istniejącej zabudowy. Mimo wielkich gabarytów obiektu, mieszczącego pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej oraz trybuny, zastosowane materiały, światłocień oraz gradacja transparentności na elewacji dają wrażenie lekkości. – Inga Rolek, Główna Architektka

Galeria

Ludzie projektu

Inga Rolek

Rafał Murat

Hubert Maciejewski

Monika Kamińska