Strażnica w Rzeszowie

Inwestor: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
Projektant: DEMIURG 
Generalny wykonawca: BAUDZIEDZIC SP. Z O.O. SP.K.
Powierzchnia: 2800 m2
Data realizacji: 2020
Ludzie projektu: Rafał Murat, Marlena Szlachetka, Piotr Mańko, Marcin Gatniejewski, Mariusz Sanewski
Fotograf: Maciej Lulko

Strażnica w Rzeszowie

Siedziba nowej jednostki zlokalizowana jest w północnej części miasta, przy ulicy Inwestycyjnej 8, na terenie Parku Naukowo Technologicznego Rzeszów – Dworzysko. Wybór lokalizacji inwestycji nie był przypadkowy. Krótki czas dojazdu do północno- zachodniej części Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego umożliwia podjęcie szybkich działań ratowniczych, dzięki głównym ciąg komunikacyjnych obejmujących autostradę A4 i drogę ekspresową S19. Strażacy przenieśli się do nowej siedziby pod koniec października 2020r. Do jednostki przeniesiono część pojazdów i sprzętu eksploatowanego dotychczas przez Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 i 2 w Rzeszowie. Obecnie służbę w tej jednostce pełni 56 strażaków.

Chcąc uzyskać nowoczesną formę, podzieliliśmy bryłę na dwie części. Wyraźne odcięcie nadaje jej lekkości, a mocne akcenty kolorystyczne zostały wprowadzone w taki sposób, aby nie przytłaczały całości. Spójne z budynkiem głównym są również pozostałe obiekty takie jak ścianka wspinaczkowa czy boisko. Zaprojektowaliśmy je w podobnej stylistyce tak, aby wpasowały się w całość zamierzenia. Doświadczenie zdobyte przy innych projektach dla straży pożarnej m.in. w Koszalinie czy Żninie zaowocowały nowoczesnym i niestandardowym budynkiem Komendy Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Projekt obejmował budynek główny, który dzieli się na część administracyjną przeznaczoną dla interesantów i pracowników oraz część garażową  i warsztatową – do przechowywania wozów bojowych i innych pojazdów obsługujących jednostkę.

Strefa ogólnodostępna złożona jest z recepcji i poczekalni, węzła sanitarnego i sali konferencyjnej. Całą przestrzeń przystosowaliśmy do obsługi osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się również nowoczesne sale dydaktyczne, które mają służyć przede wszystkich do spotkań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa dla najmłodszych. Wyposażona w materiały szkoleniowe sala tworzy odpowiednie warunki do nauki dla dzieci.

Budynek zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby strażaków. W obiekcie znajduje się komora dymowa, w której istnieje możliwość przeprowadzania ćwiczeń przygotowujących do akcji pożarowych i ewakuacyjnych. Specjalistyczne urządzenia pozwalają na symulowanie niebezpiecznych sytuacji takich jak: wysoka temperatura, ciasne przestrzenie czy duża ilość dymu.

Na terenie obiektu znalazła się również część sportowa z boiskiem do piłki nożnej z dwutorową bieżnią, wspinalnią i siłownią, gdzie strażacy mogą pracować nad swoją formą fizyczną, która jest kluczowa w przypadku tego zawodu.

Dużym wyzwaniem, któremu udało się świetnie sprostać jest odległość 600 km pomiędzy Rzeszowem a Poznaniem, gdzie znajduje się nasze biuro projektowe. Pomimo dystansu, współpraca pomiędzy projektantami a inwestorem przebiegała bardzo sprawnie. Poza tym byliśmy też częstym gościem w Rzeszowie, gdy prowadziliśmy nadzór autorski nad inwestycją. – Rafał Murat, Architekt 

Galeria

Ludzie projektu

Rafał Murat

Marlena Szlachetka

Piotr Mańko

Marcin Gatniejewski

Mariusz Sanewski