Galeria Miejska Arsenał

Nazwa: Galeria Miejska Arsenał
Inwestor: Galeria Miejska Arsenał
Projektant: DEMIURG
Generalny wykonawca: DEMIURG
Data realizacji: 2022
Ludzie projektu: Elżbieta Morisson-Borys, Katarzyna Wankiewicz, Paulina Figura, Natalia Krzymińska, Justyna Chojnacka, Marta Orlikowska
Zdjęcia: Maciej Lulko
Wizualizacje: Piotr Szymański Cocoon

Galeria Miejska Arsenał

Początki Galerii sięgają 1946 roku, kiedy powstał Salon Sztuk Plastycznych ZPAP przy al. Marcinkowskiego, w 1949 roku przemianowany na Delegaturę Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. Galeria Miejska Arsenał jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Urząd Miasta Poznania. Organizowane są tutaj wystawy, wydarzenia, prowadzona jest działalność wydawnicza oraz program edukacyjny.

Główną funkcją tego budynku jest przestrzeń wystawiennicza, która ma stanowić eleganckie, neutralne tło dla prezentowanych w galerii dzieł sztuki i mieć możliwość szybkiej zmiany, reorganizacji, przekształcenia, stąd we wnętrzu znaleźć można łatwo zastępowalne przedścianki.

Inwestor od początku znał dokładnie swoje potrzeby. Naszą rolą było wychodzenie z najlepszymi według nas rozwiązaniami i pomysłami dotyczącymi zarówno wnętrz, jak i nowego układu funkcjonalnego, który w większym stopniu odpowiada potrzebom użytkowników galerii. Przeprojektowano klatkę schodową, która teraz mieści się w centralnej części budynku. Winda została wymieniona na większą i nowszą, co stanowi duże ułatwienie dla osób z niepełnosprawnością, a do budynku będzie można wejść prosto z płyty rynku. Część galeryjna, klubu i restauracji pozostanie w dotychczasowym miejscu.  Tak samo księgarnia z kawiarnią, przeznaczone na prelekcje, wykłady czy warsztaty.

Projekt Arsenału był efektem konkursu na zabudowę śródrynkową poznańskiego rynku i jest odzwierciedleniem pomysłu na zabudowę modernistyczną tamtych czasów. To modernistyczna architektura w zabytkowej tkance. Nasza przebudowa nie miała za zadanie zupełnie jej zmienić, tylko dostosować budynek z lat 60. do współczesnych potrzeb i odświeżyć obiekt, który od momentu powstania był poddawany tylko lokalnym remontom. Forma budynku się zasadniczo nie zmieniła, a nadbudowa, w której umieszony został cały system instalacyjny, jest na tyle nieinwazyjna, że nie wyróżnia się znacząco od modernistycznej bryły Arsenału. – Elżbieta Morisson-Borys, Architektka DEMIURG

Galeria

Ludzie projektu

Elżbieta Morisson-Borys

Katarzyna Wankiewicz

Paulina Figura

Natalia Łęczowska

Justyna Chojnacka

Mateusz Gołańczyk

Rafał Sól