SWPS Sopot

Nazwa: SWPS Sopot
Inwestor: HERON 2 Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: DEMIURG
Projektant: PUiA Marek Solnica
Data realizacji: 2017
Ludzie projektu: Mikołaj Jankowski, Emilia Pakulska – Nabereźna, Kamil Skibiński, Marek Skibiński, Rafał Kotlarz

SWPS Sopot

W 2002 r. w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Sopocie, otwarto Zamiejscowy Wydział SWPS w Sopocie. Zabytkowy obiekt, objęty strefą ochrony konserwatorskiej, postanowiono poddać przebudowie, a także stworzyć dodatkową przestrzeń w miejscach dotychczas nieużytkowanych – na poddaszu oraz w piwnicy.

Prace zakładały przebudowę i remont budynku uczelni łącznie z adaptacją piwnicy, poddasza oraz wymianą instalacji. Cały obiekt dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz przepisów przeciwpożarowych. Prace remontowe odbywały się na wszystkich piętrach wraz z zagospodarowaniem poddasza, na którym utworzono dwa poziomy z gabinetami dla wykładowców uczelni oraz nowoczesną strefą relaksu dla studentów. Nieużytkowany do tej pory strych, zyskał nową funkcjonalność. Przestrzeń została odpowiednio przygotowana dla niepełnosprawnych, łącznie z windą, która dociera na poddasze. W piwnicy powstała nowoczesna kuchnia wraz z zapleczem gastronomicznym, którego dotychczas nie było w budynku. Dzięki dostępności cateringu oraz możliwości gotowania, uczelnia może organizować spotkania czy konferencje.

Pomimo bardzo krótkiego terminu byliśmy w stanie wykonać wszystkie prace budowlane i instalacyjne, a także otrzymać niezbędne pozwolenia przed rozpoczęciem roku akademickiego, który w związku z pracami został przesunięty tylko o miesiąc. Całość zajęła nam pięć miesięcy, w tym miesiąc to uzyskiwanie odpowiednich pozwoleń. – Emilia Pakulska-Nabereźna, Kierownik projektu

Elewacja została poddana renowacji, podobnie jak drzwi, posadzki, drewniana klatka schodowa czy zabytkowe lastryko. Balustrady i schody zostały dostosowane do aktualnie obowiązujących przepisów. Charakterystyczne zabytkowe wnętrze zostało dostosowane do potrzeb studentów i wykładowców. Nowoczesne instalacje oraz wykorzystanie nieużytkowanej wcześniej przestrzeni, sprawiło, że uczelnia stała się bardziej funkcjonalna. Przy uczelni powstał duży parking dla studentów i wykładowców. Zlikwidowane zostało wtórne ogrodzenie, dzięki czemu przestrzeń wokół uczelni została otwarta i bardziej dostępna, również dla mieszkańców.

Galeria

Ludzie projektu

Mikołaj Jankowski

Emilia Pakulska-Nabereźna

Marek Skibiński

Rafał Kotlarz

Kamil Skibiński