Urząd Miasta Józefowa

Nazwa: Urząd Miasta Józefowa
Inwestor: Urząd Miasta Józefowa
Projekt koncepcyjny: DEMIURG
Powierzchnia: 1900 m2
Data realizacji: 2019- 2020
Ludzie projektu: Inga Rolek, Rafał Murat, Wiktor Smogór

Urząd Miasta Józefowa

Przygotowany przez nas projekt koncepcyjny zakłada rozbudowę i przebudowę obecnego budynku Urzędu Miasta wraz z wyburzeniem istniejącej części technicznej i budowę nowego skrzydła biurowego. Ważnym zadaniem było dostosowanie obiektu do potrzeb instytucji, efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz podniesienie komfortu pracowników i klientów Urzędu.

Obie części budynku, ułożone na planie litery „L” połączone zostaną klatką schodową. Winda zapewni osobom z niepełnosprawnościami dostęp do całego budynku.

Drewniane świdermajery to znak rozpoznawczy okolicznej architektury. Stąd pomysł, aby wprowadzić elementy tego stylu do projektu przebudowy Urzędu Miasta Józefowa. Zaproponowaliśmy panele elewacyjne nawiązujące do tradycyjnych zdobień, a wejścia do budynku zostały uzupełnione o zadaszenia, tworząc w ten sposób nowoczesną interpretację nadświdrzańskiej werandy. – Wiktor Smogór, Starszy Asystent Architekta 

Forma budynku posiada odniesienia do istniejącego obiektu, zachowując charakterystyczne nadwieszenie piętra oraz rytmiczne podziały elewacji, ale zakłada również wyraźną zmianę wizerunku obiektu i podkreślenie reprezentacyjnego charakteru instytucji. W tym celu zaprojektowaliśmy elewację wentylowaną, wykonaną z perforowanych płyt, a wzór pokazujący się w panelach elewacyjnych jest nowoczesną interpretacją tradycyjnych zdobień na budynkach w stylu nadświdrzańskim. Panele są ruchome, co daje możliwość regulacji natężenia światła docierającego do pomieszczeń biurowych. Wejścia do Urzędu podkreślono poprzez zadaszenia nawiązujące bezpośrednio do świdermajerów znajdujących się w tej okolicy.

Galeria

Ludzie projektu

Inga Rolek

Rafał Murat

Wiktor Smogór