Biblioteka Raczyńskich

Nazwa: Biblioteka Raczyńskich
Inwestor: Biblioteka Raczyńskich
Projektant: INNOVI Jóźwiak, Kaczmarek sp. j.
Generalny wykonawca: DEMIURG
Data realizacji: 2012
Ludzie projektu: Mikołaj Jankowski, Radosław Piechnik, Natalia Kazubek

Biblioteka Raczyńskich

Prace konserwatorskie przy budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu obejmowały odnowienie frontowej elewacji, attyki kamiennej, kolumn żeliwnych oraz sztukaterii loggi zabytkowego budynku Biblioteki od strony Placu Wolności.

Prace zakładały także demontaż całej attyki kamiennej dachu, a następnie przewiezienie jej do hali i renowacja z częściową rekonstrukcją, której dokonali konserwatorzy i dyplomowani sztukatorzy. Dużym wyzwaniem wykonawczym okazało się powtórne posadowienie i montaż attyki, ponieważ niektóre z elementów ważyły ponad 500 kg. Prace obejmowały również gruntowny remont kolumn znajdujących się na głównej fasadzie. Kolumny wykonane zostały w technice żeliwnej, stąd też dobór technik rewitalizacyjnych musiał być odpowiednio przez nas uzgodniony.

W porozumieniu z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków przed realizacją wykonaliśmy dodatkowe badania stratygraficzne mające na celu ustalenie i określenie chronologii występujących nawarstwień historycznych. To dzięki nim uzyskaliśmy pełną wiedzę na temat pierwotnej technologii wykonania i oryginalnej kolorystyki elewacji. – Radosław Piechnik, Kierownik projektu

Galeria

Ludzie projektu

Mikołaj Jankowski

Natalia Kazubek

Radosław Piechnik