eN Studios

Inwestor: Collegium Da Vinci
Generalny Wykonawca: DEMIURG
Projekt budynku: Pracownia Architektoniczna Grzegorz Czerwiński
Projekt budowlany zamienny: DEMIURG
Projekt elewacji: Easst architects
Projekt wnętrza: Bidermann+Wide
Powierzchnia użytkowa budynku: 4408,5 m2
Powierzchnia zabudowy: 2882,79 m2
Ludzie projektu: Rafał Kotlarz, Wojciech Wobszal, Zuzanna Trybuchowicz, Mikołaj Jankowski, Elżbieta Morisson-Borys, Krzysztof Kaczmarek, Hubert Maciejewski, Emilia Pakulska-Nabereźna, Kamil Skibiński, Filip Jankowski
Fotograf: Maciej Lulko

eN Studios

eN Studios to kreatywna przestrzeń skrywająca w sobie arsenał możliwości twórczych. Kompleks, w którym spotykają się twórcy z branży zarówno gamingowej, muzycznej, filmowo-reklamowej, jak i fotograficznej to miejsce innowacji i nowych idei, zapewniający przy tym możliwości do ich realizacji dzięki dostępności najnowocześniejszego sprzętu.

W 120-metrowym studio fotograficznym z cykloramą realizować można nagranie teledysku czy filmu i skorzystać z nowoczesnego sprzętu dostosowanego pod każdy rodzaj produkcji filmowej oraz pełnego oświetlenia. To jeden z największych takich obiektów w Wielkopolsce.

Studio nagrań zostało wybudowane na osobnej płycie fundamentowej, musiało być oddzielone akustycznie od całej reszty budynku, aby nie przenosiło drgań. W tym celu użyto bardzo grubych ścian, zamontowano ciężki sufit, a pomiędzy nimi włożono wełnę. 90-metrowa, jedna z największych w kraju, przestrzeń audio umożliwia nagrania zespołów, solistów, nagrań lektorskich, podcastów czy udźwiękowienie filmów oraz postprodukcję.

Dla projektantów i producentów gier dostępna jest przestrzeń gamingowa i prawie 300-metrowe studio Motion Capture ze sprzętem potrzebnym do skanowania przedmiotów czy produkcji VR. eN Studios jako pierwsze w Polsce, dzięki opcji Performance Capture, daje możliwość symultanicznego nagrywania dźwięku. Twórcy gier do dyspozycji otrzymają unikatowy, sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych sprzęt, czyli 36 specjalistycznych kamer i strojów. Przestrzeń ta ma wysokość aż dwóch kondygnacji i wyposażona jest w specjalną posadzkę, co daje  możliwość wjazdu samochodów, które mogą przejechać też do studia fotograficznego.

Prócz doskonale wyposażonych studio, do dyspozycji jest również przestrzeń office’owa oraz coworkingowa: sale konferencyjne i warsztatowe, zaplecze gastronomiczne, callboxy czy strefa relaksu.

Zakres naszej pracy obejmował generalne wykonawstwo oraz przygotowanie projektu zamiennego przebudowy z rozbudową. Realizacja od początku była dla nas dużym wyzwaniem, chociażby ze względu na bliskość torów kolejowych oraz linię napięcia znajdującą się nad budynkiem, która powodowała dużo problemów logistycznych. Na każdym etapie prac byliśmy w ścisłym kontakcie z projektantami, w szczególności jeśli chodzi o użyte materiały, co bardzo usprawniło realizację projektu.

Realizacja ta wyróżnia się w wielu kwestiach na tle pozostałych obiektów z naszego portfolio. Przede wszystkim poprzez zastosowanie aluminiowo – szklanej fasady na konstrukcji drewnianej czy elewacji wentylowanej – coraz częściej stosowanej w krajach zachodnich. Wnętrza poprzez pozostawienie odkrytych instalacji mają charakter industrialny, a jednocześnie wykończenie pod każdym względem zostało dopracowane z najwyższą jakością. – Zuzanna Trybuchowicz, Inżynier budowy

Galeria

Ludzie projektu

Rafał Kotlarz

Wojciech Wobszal

Zuzanna Trybuchowicz

Mikołaj Jankowski

Elżbieta Morisson-Borys

Krzysztof Kaczmarek

Hubert Maciejewski

Emilia Pakulska-Nabereźna

Kamil Skibiński

Filip Jankowski