Kompleks Golęcin

Inwestor: Miasto Poznań
Projektant: DEMIURG
Generalny wykonawca: TAMEX Obiekty sportowe S.A.
Powierzchnia: 18825 m2
Data realizacji: 2020
Ludzie projektu: Natalia Kazubek, Rafał Murat, Emilia Rogaczewska
Fotograf: Karolina Kosińska
Fotograf dron: Krzysztof Sobieralski

Kompleks Golęcin

Ośrodek Golęcin jest sportowym kompleksem zatopionym w zieleni, który powstał już w latach 50. Ze względu na jego walory przyrodnicze, poznaniacy chętnie korzystają z terenu przy okazji codziennych spacerów czy weekendowego wypoczynku. Park Golęciński jest również miejscem organizacji licznych imprez sportowych. Od 2014 roku Ośrodkiem zarządzają Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z Budżetu Obywatelskiego rozpoczęły pracę nad przywróceniem obiektom dawnego życia. Kilka lat później podjęto decyzję o wzbogaceniu kompleksu o kolejny obiekt sportowy – boisko lekkoatletyczne.

Projekt nowego boiska piłkarskiego o syntetycznej nawierzchni otoczonego pełnowymiarową bieżnią, powstał na działce, na której znajduje się również Park Tenisowy Olimpia – jeden z najpiękniejszych ośrodków tenisowych w Polsce oraz budynek gastronomiczny, w którym mieści się restauracja ŻUK, zaprojektowana przez naszych Architektów.

Na terenie kompleksu zaprojektowaliśmy również obiekty lekkoatletyczne takie jak skocznia do trójskoku, skoku wzwyż, w dal oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Dzięki wprowadzonym zmianom, obiekt został zakwalifikowany jako stadion rozgrzewkowy kategorii III. Projekt pozytywnie zaopiniował Polski Związek Lekkoatletyczny. Poznańskie boisko wymagało zaprojektowania odpowiedniego oświetlenia zgodnymi z przepisami, które będzie umożliwiało treningi do późnych godzin wieczornych.

Jest to przede wszystkim obiekt wielofunkcyjny, który z pewnością będzie zaspokajał potrzeby mieszkańców, a jednocześnie pozwoli na organizację wysokiej rangi zawodów lekkoatletycznych. Teren całego boiska pokryty jest syntetyczną nawierzchnią i zabezpieczony pełnym drenażem, który sprawnie odprowadza wodę deszczową. – Rafał Murat, Architekt prowadzący

Na co dzień boisko służy jako baza szkoleniowa dla Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, kadr wojewódzkich, futbolowej drużyny Armia Poznań oraz rugbystów Chaos Poznań. W czasie największych imprez na sąsiednim stadionie lekkoatletycznym, boisko pełni funkcję obiektu rozgrzewkowego.

Galeria

Ludzie projektu

Natalia Kazubek

Rafał Murat

Emilia Rogaczewska