Chcąc uzyskać nowoczesną formę, podzieliliśmy bryłę na dwie części. Wyraźne odcięcie nadaje jej lekkości, a mocne akcenty kolorystyczne zostały wprowadzone w taki sposób, aby nie przytłaczały całości. Spójne z budynkiem głównym są również pozostałe obiekty takie jak ścianka wspinaczkowa czy boisko. Zaprojektowaliśmy je w podobnej stylistyce tak, aby wpasowały się w całość zamierzenia. Doświadczenie zdobyte przy innych projektach dla straży pożarnej m.in. w Koszalinie czy Żninie zaowocowały nowoczesnym i niestandardowym budynkiem Komendy Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Projekt obejmował budynek główny, który dzieli się na część administracyjną przeznaczoną dla interesantów i pracowników oraz część garażową i warsztatową – do przechowywania wozów bojowych i innych pojazdów obsługujących jednostkę.
Strefa ogólnodostępna złożona jest z recepcji i poczekalni, węzła sanitarnego i sali konferencyjnej. Całą przestrzeń przystosowaliśmy do obsługi osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się również nowoczesne sale dydaktyczne, które mają służyć przede wszystkich do spotkań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa dla najmłodszych. Wyposażona w materiały szkoleniowe sala tworzy odpowiednie warunki do nauki dla dzieci.
Budynek zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby strażaków. W obiekcie znajduje się komora dymowa, w której istnieje możliwość przeprowadzania ćwiczeń przygotowujących do akcji pożarowych i ewakuacyjnych. Specjalistyczne urządzenia pozwalają na symulowanie niebezpiecznych sytuacji takich jak: wysoka temperatura, ciasne przestrzenie czy duża ilość dymu.
Na terenie obiektu znalazła się również część sportowa z boiskiem do piłki nożnej z dwutorową bieżnią, wspinalnią i siłownią, gdzie strażacy mogą pracować nad swoją formą fizyczną, która jest kluczowa w przypadku tego zawodu.
Dużym wyzwaniem, któremu udało się świetnie sprostać jest odległość 600 km pomiędzy Rzeszowem a Poznaniem, gdzie znajduje się nasze biuro projektowe. Pomimo dystansu, współpraca pomiędzy projektantami a inwestorem przebiegała bardzo sprawnie. Poza tym byliśmy też częstym gościem w Rzeszowie, gdy prowadziliśmy nadzór autorski nad inwestycją. – Rafał Murat, Architekt